בנייה ועיצוב אתרים על ידי Amoyastudio


הספור שעוד לא סופר- איך התחיל מעגל המתופפים
Written by Eyal Davidoff   

סיפור תחילתו של מעגל המתופפים הוא....

סיפור מפגש של 4 אנשים שכל אחד הגיע מכיוון ומעולם אחר ותרם את חלקו למעגל אחד, כמו ארבעת כנפות הארץ הנפגשות בנקודה אלכימית אחת, חבור של 4 היסודות אש, מים, רוח וחומר. וכן סיפורם של כל שאר הח'ברה (יואב גיורא, ניצן לוי, כפיר שחרור, אמיר צוקרמן, דנה לביא, דרור מויאל, יגל הראל, יובל סלע, עופר שחר, קרן פיזיק, מנשה מלכאן, ברק נאמן, עינת ניב, חיים עבוד, ברנרדו מונטויה, מעוז צדוק, מאירה מליחי, אריאל אביזוב, אריאל ערמוני פטריק בטיטו) שהצטרפו בחודשים ובשנים הבאות ונתנו את כוחם ואנרגייתם לטובת סנכרון הקצב הישראלי והביאוהו עד הלום.

איל דוידוף סיים שירות צבאי ביחידה מובחרת ב-1991 ויצא לטייל 5 שנים (1991-1996) ברחבי תבל, במסעו האחרון חצה את מדבר סהרה ממרוקו לטימבוקטו שבמאלי במשך חמישה שבועות אינטנסיביים כשהוא משתמש בכל אמצעיי התחבורה הנמצאים במדבר סהרה משיירת גמלים ועד רכבות מחצבים לטובת העניין. מדרום לנהר הניג'ר שמע לראשונה קצב תופים. איל חזר לארץ ב -17.10.96 לבוש בבגדי לוחם סהרייני וחרב ארוכה בידו והביא עמו שקופיות מהמסע. חודש מאוחר יותר בעת שנשא הרצאה על המסע אצל אורי שטרן (אותו פגש במהלך הטיסה ארצה מאירופה) במושב שדה ורבורג, ניגשה אליו אישה בשם פיליפה תיק (תושבת המושב בת 46 ואם ל-6 ילדים!) והציעה לו לנסוע לאפריקה להביא חפצי אומנות. הם נסעו יחדיו לאפריקה בתחילת ינואר 97' , כשאיל ראה את המחסנים המלאים בתופים בדקאר בירת סנגל, החליט שתוף הוא כלי שימושי ובעזרתו אפשר להפוך את ישראל והמזרח התיכון למקום שבו כולם מתופפים ביחד ולא רצה לקחת בנוסף שום פסל או מסיכה. איל ופיליפה הסתובבו ימים ולילות במבצעים נועזים בכפרים בסנגל כדי לארגן את התופים ואחרי תלאות רבות חזרו ארצה, פיליפה ראשונה ואיל נשאר עוד 3 שבועות בדקאר בירת סנגל לוודא שהקונטיינר שעליו 210 תופים ייצא בשלום לכיוון ישראל, כשהקונטיינר הגיע לחיפה איל ופיליפה חילקו ביניהם את התופים ודרכיהם נפרדו (לא לפני שמחלקת מכס מלווה בכלבי הרחה בודקת את תכולת הקונטיינר בנמל חיפה), את תופיה העבירה פיליפה למיודעינו עוז ידעי כדי שימכור אותם. איל התחיל להגיע לחוף הדולפינריום כל שישי עם תופים רבים וחילק לאנשים שיתופפו וממצב של עשרות אנשים המגיעים לחוף מדי שישי אחה"צ עם תופים בודדים הגיע מספר הנוכחים במקום, תוך מספר שבועות לאלפיים עם עשרות רבות של תופים, אולי אפילו מאות.

לפסטיבל דראגלס שהתקיים באיסרו חג שבועות 97' הגיע איל כדי למכור תופים אך מהרה זנח את העניין והתחיל למנף סיישנים של תיפוף שהגיעו לשיאם בלילה כאשר כל התופים היו פרושים על צלע ההר מול מתחם ההופעה ועשרות אנשים מתופפים בלי הפסקה. מתוך אקט של שמירה על התופים וסידור הקצב הוא ביקש מכל המתופפים להסתדר במעגל, כדי שתהיה שליטה על התופים וכל תוף ישמור בתוך מבנה פיזי וקצבי מסודר על שכנו. כך הקצב המשיך וזרם כל הלילה (המעגל הראשון היה ב29.5.97) כשאיל רוקד במעגל עם החרב שהביא מאפריקה שמאוחר יותר הוחרמה ע"י מפקד משטרת בית שאן (ולא הוחזרה עד היום).

 

ליאור שי, שהיה מבאי הדולפינריום, נפגש עם איל בתחילת יולי 97' והציע לו לעשות מסיבות שבטיות במועדון הסייקל שהיה ברשותו, כך שליאור ייתן את המקום ואיל את התופים, (מאוחר יותר התברר שכאשר איל חזר מטימבוקטו לבוש בבגדי לוחם הסהרה עם החרב הוא הגיע ישר משדה התעופה בערב ה- 17.10.96 לאותו מועדון סייקל של לאור ואחיו אלעד בלי שהכיר את בעליו קודם לכן ), החיבור והכימיה של ליאור ואיל היו מיידים ועלו מיד רעיונות להיכן לוקחים את התופים, את המעגל ואת מי מכניסים בתוך האינטגרציה והאינטראקציה. המסיבה הראשונה בסייקל נקבעה ל 29.7.97 ולאחריה היו עוד 4 מסיבות עד סוף הקיץ, בשלב מסוים הם התחילו לצאת לגיחות שטח ופתחו מעגלי תופים של 18 תוף בעשרות מקומות בארץ, תוך כדי חבור כל הנוכחים והעוברים ושבים לקצב.

 

נדב בר נור היה האדם הראשון שהגיע למסיבה אחרי שקיבל הזמנה מאיל וליאור בדולפינריום. החיבור איתו היה מיידי. אחרי מספר ימים התחלנו להסתובב בארץ עם מעגלי תופים, בתחילה רק ליאור ואיל עם הפיג'ו 206 ואחר כך גם נדב ואפילו מספר פעמים שירה הרתאן שהייתה בזמנו חברתו של ליאור ונהגה לנגן בדיג' וכונתה "הבחורה עם החליל הארוך". המקום הראשון שנסענו אליו היה חברון , בתקווה לחבר לקצב את כל השחקנים בתיאטרון במקום, בחודשים הבאים פתחנו עשרות מעגלי תיפוף בכל רחבי הארץ שבהם תופפו, שרו ורקדו אלפי אנשים, המדינה התחילה להיכנס לקצב ברחובות, בכל מקום שהגענו פתחנו מעגל של 18 תופים ומייד היו מתיישבים אנשים, מתופפים ,שרים, קופצים ורוקדים.

 

איזק אסרף גם הוא מיוצאי הדולפינריום השלים את הצלע המעוגלת הרביעית של המעגל כאשר הצטרף מספר חודשים מאוחר יותר לפעילות הקצב הארצית, איזק הביא עמו הרבה קרקע וחבור חזק לרציו הופעתי.

 

דמות מרכזית נוספת שראוי להזכיר הוא ידידינו איציק נחום על אף שלא היה פעיל עם מעגל המתופפים. בתחילת יולי 97' פנה איציק לאיל וסיפר לו שדיבר עם ניר מחברת ההפקה "ג'ירף" והם החליטו לעשות סדנאות תיפוף לקבוצות שניר הפיק עבורם טיול. לאיציק לא היו תופים כך שהוא היה זקוק לתופיו של איל וכך התקיימו מספר פעילויות תיפוף שבהם איל מביא תופים ואיציק מעביר את הסדנא, הפעולה המשותפת הראשונה הייתה על החוף בשדות ים לחברת נוקיה ב29.7.1997 בשעות אחה"צ. באותו ערב להזכירכם נקבעה המסיבה הראשונה במועדון הסייקל שבה שיתפו פעולה לראשונה איל וליאור וגם הכירו את נדב. איל עשה עם חברת נוקיה ברטר על האירוע בשדות ים וקיבל את הטלפון הסלולרי שלו מספר 0522-925104 עבור האירוע , אותו מספר המשמש אותו עד היום.

 

כך רץ המעגל בשנה - שנתיים הראשונות עד שהצטרפו אליו חברים נוספים וכיום פעילים בתחום זה מאות מעגלים ואלפי מתופפים