בנייה ועיצוב אתרים על ידי Amoyastudio


מעגל מתופפים ככלי הסברה בעולם
Written by Eyal Davidoff   

איל דוידוף 

"העיתון צ'רלסטון פוסט קורייר שיבח את המתופפים ואת מסר השלום והאחדות שהם מביאים בהופעתם..." ציטוט זה ממכתבו של הקונסול הכללי של ישראל באטלנטה על פעילות בקמפוס בצ'רלסטון ארה"ב 2002 ביום סובלנות במלאות שנה לנפילת התאומים, מעיד אלפי מונים על עוצמת מעגל מתופפים ככלי הסברה אקטיבי שובר מסגרות המציג צד נוסף של ישראל בעיני העולם ובמיוחד בעיניהם של סטודנטים צעירים

בקמפוסים ברחבי העולם המערבי. מעגל המתופפים יצא למספר סיבובי הופעות בעיקר בצפון אמריקה לפעילות במקומות ובקמפוסים בהן היו מתיחויות על רקע דתי ותרבותי. פתחנו מעגלי מתופפים בנקודות אסטרטגיות בקמפוס שבהם כל הסטודנטים הוזמנו לקחת חלק בתיפוף, שירה וריקוד מסביב, אין צורך להדגיש זאת אך הקמפוסים בצפון אמריקה מגוונים מאוד מבחינה אתנית, תרבותית ודתית, ישנה כמובן האוכלוסייה הלבנה והאפרו אמריקאית ובנוסף אליה המון סטודנטים לטינים, אסיאתיים, יהודים ומוסלמים.

מעגל המתופפים הביא מקצבים מחברים, שירים ישראליים ושירים מהמקורות ובמקביל איפשר לכולם לקחת חלק ביצירה משותפת שבה כל קבוצה אתנית ותרבותית יכולה לשתף את כל האחרות תוך כדי הדינאמיות של מעגל התיפוף, במסורתה, במקצביה , בריקודיה ובשיריה. מאות פעילויות בכל רחבי צפון אמריקה הביאו עמן המון חוויות ושלל זיכרונות מאירועים מיוחדים ובלתי נשכחים.

ב 2002 עשינו מעגל מתופפים באוניברסיטת פן בפנסילבניה באירוע לרגל יום העצמאות של ישראל , מולנו נעמדו מאות סטודנטים מוסלמים ופלסטינים, הניפו כרזות וניסו להפריע , יצאנו אליהם עם תופים ושופרות והזמנו אותם להצטרף למעגל מתופפים עם שירי שלום בעברית , אנגלית ,ערבית ועוד שפות, בתחילה הם התנגדו לרעיון אך היום הסתיים במעגל מתופפים עוצמתי עם שירים ומקצבים מכל העולם.

ב 2003 הוזמנו לעשות מעגל מתופפים באוטווה בירת קנדה בפסטיבל החוף ווינטרלוד באירוע קבלת הפנים לשגרירי המדינות השונות, מעגל המתופפים היה עוצמתי ביותר ונצפו בו מתופפים, שרים ורוקדים, שגרירים ושגרירות מכל העולם כולל ממדינות ערב ואפילו השגריר האיראני. למחרת פתחנו מעגל תיפוף במינוס 17 מעלות על הנהר הקפוא העובר במרכז העיר אליו הגענו עם הרכב בנסיעה על הקרח.

באחד מימי העצמאות של ישראל השתתפנו בתהלוכה המסורתית לאורך השדרה החמישית בניו יורק בין הרחובות ה-42 ל-79 עם קבוצה של 200 סטודנטים ו 20 תופי דג'מבה, כל מספר רחובות פתחנו מעגל מתופפים והכנסנו לקצב ושירים את אלפי הצופים מסביב.

אירוע משעשע וביזארי קרה לנו באוניברסיטת טוסון שבאריזונה, מעגל מתופפים התקיים במקביל להפגנה פמיניסטית של נשים בקצה השני של הקמפוס, בלי שהבחנו עשרות הנשים עברו מסביב ולתוך המעגל וללא התרעה מוקדמת,הורידו את חולצותיהם וחזיותיהם והמשיכו לתופף ולרקוד ללא חלק עליון עד שמחאתם הנמרצת של המתופפים ורשויות הקמפוס הפסיקו את הסאגה.