בנייה ועיצוב אתרים על ידי Amoyastudio


חוויותיי ממעגלי מתופפים עם אנשים בעלי מוגבלויות
Written by Eyal Davidoff   

איל דוידוף

 

בפתח דבריי, אציין שאחד ממטרותיו הראשיות של מעגל המתופפים מתחילת דרכו היה להגיע לכל סוגי האנשים ולהראות אפשרויות לתמורות חיוביות כתוצאה מהפעילות אצל כל קבוצת אנשים ללא קשר לרקעה.

לאחר 14 שנים של פעילויות מעגל מתופפים עם מאות סוגי אוכלוסיות בארץ ובעולם, רציתי לשתפכם במקצת מחוויותיי והתרשמויותיי והיכן מעגל מתופפים יכול לעזור ולשפר יכולות וכישורים ברמת הפרט והקבוצה.

אפשר לכתוב עשרות ספרים על כל ההיבטים של התיפוף לאוכלוסיות שונות אך אתמקד כאן במספר דוגמאות בודדות.

לפני כעשור עשינו מעגל מתופפים עם קבוצת נפגעי נפש בפארק הירקון בת"א, לא רק שהמשתתפים התחברו מיד לקצב וחשו תעצומות נפש אדירות , כל אחד מעצמו וכולם מהחבור הקבוצתי שהיה זורם ומסונכרן בצורה בלתי רגילה, הם גם נראו כמו קבוצת מתופפים מקצועית אשר משכה עשרות אנשים מרחבי הפארק שרצו לבוא ולשבת איתם ביחד על התופים ולהצטרף לקצב יחדיו עם "להקת המתופפים המקצועית" מה שהעלה את הביטחון העצמי והאינטראקציה החברתית של חברי הקבוצה בצורה דרמטית, גם לאורך זמן.

תיפוף עם קבוצת חירשים היא חוויה מדהימה, המשתתפים אינם שומעים את המוזיקה אך מרגישים את הוויברציות של הקצב ומחזיקים מקצב בצורה מדהימה רק מההרגשה של הביטים בתאי הגוף ותחושתם בעצמות.

אנשים בעלי יכולת קוגניטיבית מוגבלת מפיקים יתרונות רבים מתיפוף, ראשית הם אינם צריכים להביע את עצמם בדיבור, לחשוב על הדברים ולסדרם במבנה מחשבתי מסודר אלא הם מביעים את עצמם בדרך אינטואיטיבית באמצעות הקצב והחבור מהלב והבטן ולא דרך הראש.

קבוצות נכים ומשותקים המרותקים לכיסאות גלגלים מקבלים עוצמה פיזית רבה והתרוממות רוח אדירה מעצם היכולת לדפוק בתוף, לשחרר אנרגיה עצורה ולהתחבר במקצב המרים את רוח כולם, לפעמים אנו חווים מצב שבו יש התעוררות אדירה בגופם של המשותקים, מרגישים יותר חיות באיבריהם וניצוץ בעיניהם והם מנסים להזדקף בכיסאות ככל יכולתם.

קבוצת ילדים או מבוגרים הלוקים באוטיזם מתחברת הרבה יותר טוב בתקשורת היוצאת מהלב והבטן מתקשורת מילולית הדורשת הפעלה של הראש והרציו, פעילות עם מעגל מתופפים מאריכה את זמן הקשב ותשומת הלב של החניכים.