בנייה ועיצוב אתרים על ידי Amoyastudio


מעגל מתופפים לחתונה ישראלית
Written by Eyal Davidoff   

איל דוידוף 

מעגל מתופפים בחתונה עם תופי דג'מבה ושופרות נראה כיום כל כך טבעי ואינטגראלי באירוע שמדהים לחשוב שעד לפני כעשור וחצי תופעה זאת לא הייתה קיימת בכלל.

מעגל מתופפים מביא את הרוח, האנרגיה, המראה והקצב המקורי של עם ישראל וירושלים, כזה שנטוע בעם עוד מימי תקופת הבתים מלפני 2000- 3000 שנים.

לחתונה מגיעים בדרך כלל בין 3 ל-6 מתופפים אל אף שהיו כבר מקרים של חתונות עם 30 מתופפים ותוקעי שופרות.

הקטע הראשון שבו בדרך כלל משתלבים המתופפים הוא הליווי לחופה, זהו קטע עוצמתי, אנרגטי ומרגש וכדאי לחשוף בו לראשונה את המתופפים ולא בקטע של קבלת הפנים שבו עדיף לשלב הרכב אקוסטי סולידי (אם מעוניינים בקטע מוזיקאלי גם בשלב זה של הערב).

הליווי יכול להיפתח בתקיעות שופר ובהמשך המתופפים הולכים בצמוד לזוג ומאחוריו , ללא מוזיקת רקע, מידי פעם מכניסים שיר כזה או אחר שמתאים לליווי ומעודדים את הקהל להצטרף בשירה ובמחיאות כפיים, המתופפים הלבושים בלבן מלכותי ומצוידים בתופים מעץ וחלקם בשופרות עולים עם הזוג לבמת החופה.

במהלך החופה ובתיאום עם הרב אפשר להדליק את הקהל בשירים מהמקורות. אני נוהג, אם הזוג מאשר לי, לברך אותו בברכה שביעית שבה נכנסים גם תיפוף ושירה. בשבירת הכוס אפשר לתקוע בשופרות.

אפשרות נוספת היא להכניס את הזוג כזוג נשוי לתוך האולם בחורף או לרחבת הריקודים בקיץ, כניסה כזאת נפתחת בתקיעת שופרות ובתיפוף אנרגטי ועוצמתי מצדי הזוג המתקרב לרחבת הריקודים, ברחבה מסתדרים המתופפים במבנה מעגלי, מתופפים ושרים שירי חתונה ושירים מהמקורות כאשר הקהל מגיע מסביב שר ורוקד עד נקודת שיא שבה מסמנים לתקליטן והוא עולה על הקצב.

במהלך הערב נכנסים המתופפים לרחבת הרוקדים מספר פעמים בזמן שיש מוזיקה ושירים מתאימים לתיפוף, מדליקים את הקהל ועושים מעגל סביב הכלה.

אני נוהג לפתוח מעגל מתופפים במרכז הרחבה (בד"כ אחרי המנה העיקרית) שבו 15-18 תופי דג'מבה ובו ניתנת האפשרות לכל הקהל לשבת על התופים, לתופף, לשיר ולרקוד בתוך המעגל וסביבו.

מעגל מתופפים אינטראקטיבי בחתונה שובר את התדר החשמלי ומכניס אדרנלין, עוצמה, חום ונשמה בדיוק ברגעים שבהם צריך לחבר את הלבבות של כולם ולייצר את הערך המוסף לחתונה ייחודית.

אחרי מעגל המתופפים, הצוות בד"כ מתקפל אך לפעמים ממשיכים לתופף, לשיר ולרקוד עד השעות הקטנות והאירוע מקבל פאן וזווית שאף אחד לא תיאר בתחילת החתונה, בסוף הערב הידיים כואבות אך הלב והנשמה מלאים.