בנייה ועיצוב אתרים על ידי Amoyastudio


מעגל מתופפים בליווי חתני בר המצווה לכותל
Written by Eyal Davidoff   

מעגל מתופפים בליווי חתני בר המצווה לכותל

איל דוידוף
הליווי הראשון בעידן המודרני של מתופפים ושופרות לבר מצווה בכותל היה ב 5 ביולי 1999 במסגרת אירוע בר המצווה של משפחת חכימיאן מלונדון וכל שנה לאחריה משפחה זו הגיע בקיץ עם בן משפחה נוסף לחגוג בר מצווה . את הליווי התחלנו בסשן תיפוף, שירה ותקיעות שופר בקבר דוד המלך בהר ציון ומשם המשכנו דרך שער ציון, רחוב התופים וסמטאות הרובע היהודי שבעיר העתיקה בירושלים בשירת שירי בר מצווה ושירים מהמקורות עד הכותל.

במהלך התפילה בכותל המשכנו לשיר ולתופף מידי פעם בהפסקות יזומות, בין קטעי התפילה השונים וכן בהוצאתו והכנסתו של ספר התורה מבית הכנסת שבמנהרה הצמודה לכותל.

בסיום העלייה לתורה והתפילה הובלנו את בני המשפחה חזרה לאוטובוסים שחיכו ליד שער האשפות. המשכנו למסעדה בירושלים שם ליווינו את חתן בר המצווה לקול מחיאות כף ושירי המשפחה והחברים לדרשה ברחבה. לאחר ארוחת הצהריים פתחנו מעגל מתופפים אינטראקטיבי ששיתף את כל הנוכחים בתיפוף, שירה וריקוד.

כיום בכל ימי העלייה לתורה בימי שני וחמישי ישנם עשרות מתופפים תוקעי שופר ליד שער האשפות המקבלים את פני מאות חתני בר המצווה המגיעים מכל רחבי הארץ והעולם לחגוג עם חבריהם ובני משפחתם את היום המשמעותי.

רפרטואר השירים ששרים בזמן הליווי, צוות המתופפים ואורחי האירוע, מגיע ממקורות ישראל וביניהם אפשר לשמוע את : "ישמח חתני בקהל אמונה...", "עושה שלום במרומיו...", "יברכך השם מציון...", "דוד מלך ישראל...", "סימן טוב ומזל...", "הבה נגילה...", "שבחי ירושלים...", "שיר למעלות...", "שישו את ירושלים..." וכ"ו וכן שירי חגים שונים במקרה והאירוע מתקיים בסמוך לחג ומידי פעם נשמעים גם שירים ישראליים בעלי תכנים מתאימים לאירוע ולקיבוץ המשפחתי. מידי פעם עוצרים ותוקעים בשופרות, ברמות שלא תקעו בירושלים כבר כמה אלפי שנים

בשנת 2007 נסגרה רחבת הכותל למתופפים ותוקעי שופר ומאז תהלוכות המתופפים מתקיימות רק עד נקודת הביקורת בסוף מעלות הרב שלמה גורן או בתהלוכות ממקומות אחרים עד נקודת הביקורת הרלוונטית.