בנייה ועיצוב אתרים על ידי Amoyastudio


מעגל מתופפים וקצב לב כמגשרים בין הדתות ובין האמונה למדע
Written by Eyal Davidoff   

איל דוידוף 

בתחילת דרכנו עם מעגל המתופפים ב 1997 לקחנו את פעילות התיפוף האינטראקטיבי (עם פתיחת מעגלי מתופפים ספונטאניים של 18תופים) למקומות הכי בלתי שגרתיים/ הכי קיצוניים/ הכי רחבים מבחינת הקונספט מתוך הנחה שאם נצליח להראות שהקונספט של מעגל מתופפים אינטראקטיבי עובד בסיטואציות קשות ומורכבות (כמו מעגל מתופפים בקו התפר בין היהודים למוסלמים בחברון או מעגל בין אלבנים לסרבים במלחמת קוסובו וכו"), ממילא כל ספקטרום הסיטואציות נמצא בידינו, הנחה שלא הייתה עובדת בהכרח הפוך, לדוגמא, אם היינו בודקים את היתכנות מעגל מתופפים בחתונה ישראלית שהיא סיטואציה פשוטה יחסית וסיכוי רב שרוב האנשים היו משתפים פעולה, זה לא  היה מעיד על היתכנות הפעלה של מעגל מתופפים בסיטואציות מורכבות יותר. את מעגל המתופפים בראשית ימיו לקחנו לנקודות מפתח אסטרטגיות שבהן ישנו מתח בין בני האדם על רקע דתי, לאומי או מתיחות בין השקפות חילוניות ודתיות. במאמר זה אני רוצה להראות שחיבור לקצב הלב היא נקודת הגשר בין הדתות והמקום שיכול להביאן להסתנכרנות בונה ומפרה הדדית עם המדע, הפיזיקה, החילוניות והעולם הכללי.

שלושת הדתות המונותאיסטיות מייחסות את ראשית הקיום האנושי, השורש שלהן לאדם הראשון (המושג מכיל את הזכרי והנקבי) אשר כולן מחוברות אליו בתור אב הטיפוס של האנושות, מובן ומוסכם על כולן שהאדם היה אחד ומאוחד וליבו פעם בקצב כך שזוהי הנחת יסוד שיכולה לשמש כאבן הראשה להשתתת התיאוריה.

בהשאלה לחשיבה מדעית , המושג "אדם ראשון" הוא מטאפורה או יכול לייצג את המקום המשותף והראשוני של כל בני האדם כפי שבא לידי ביטוי בפרמטרים פיזיקאליים דומים לכולם המגדירים תכונות מהגוף. לא מזמן התפרסם מאמר גדול בנשיונאל גיאוגרפיק שסקר מחקר גנטי שנעשה בארצות רבות בעולם על מאות אלפי בני אדם שמסקנתו הייתה שכל האנושות מקורה מזוג הורים קדמון או שניים לכל היותר. במקורות היהודיים כתוב שכאשר יצר הקב"ה את אדם הראשון עשה לכבודו עשר חופות בגן עדן והמלאכים היו מתופפים בתופים (מדרש פרקי ד'רבי אליעזר, פרק י"ב). בנוסף התיפוף מתקשר לאירועים גאוליים בעבר ולעתיד לבוא המובאים בתנ"ך: "ותיקח מרים הנביאה את התוף בידיה ותצאנה כל הנשים אחריה בתופים ובמחולות..." (ספר שמות, פרשת בשלח, שירת הים), בציווי "הללוהו בתוף" של דוד המלך בתהילים ק"נ ובנבואות כמו נבואתו של הנביא ירמיהו, פרק ל"א, "עוד תעדי תופייך..." .

בנצרות יש שימוש נרחב בתופים במהלך טקסים בחלק מהכנסיות כמו האוונגליסטיות בחו"ל והאתיופית בארץ. כאשר הגיע האפיפיור הקודם יוחנן פאולוס השני לביקור בארץ ובירושלים במרץ 2000 היו בכיכרות העיר עשרות מעגלי רוקדים עם תופי מרים בידיהם. באסלאם ישנה מסורת תיפוף ארוכה, ראשית, תיפוף הוא אמצעי הנגינה היחידי המותר באסלאם הפונדמנטליסטי, שנית, בקוראן כתוב שכאשר הגיע נביא האסלאם מוחמד ממכה למדינה במסע ההיג'רה המפורסם יצאו תושבי האחרונה וקיבלו את פניו בתופים ובשיר המוכר לכל המוסלמים בעולם "טלא על בדרו עלינא...", המוסלמים הסופים משתמשים בתופים כחלק מטקסיהם הרוחניים.

תיפוף נמצא עמוק גם בדתות המזרח , ההינדואיזם והבודהיזם ואפילו שיווה הנערץ על המוני ההודים סוחב עמו תוף לכל מקום.. . כמובן שתיפוף נמצא גם בכל הדתות והפולחנים השבטיים או כפי שהן מכונות הדתות הקמאיות.

תיפוף בין אנשים חילוניים לדתיים או בין אנשים מופעלי מחשבה ומדע למופעלי אמונה, מביא את כולם להשתמש בכלים דומים ושווים לכולם – התופים, המכניסים את האנשים לעולם מאוחד ואינטגראלי שבו הפרמטרים הפיזיקאליים המשותפים לכולם נמדדים בתדירות גלי קול, בביטים לדקה, באורך גלי מוח ובכמות האנרגיה המשתחררת, כך שהפרמטרים הפיזיקאליים (וכמובן האמונה בשורש האחד) המאחדים בין האנשים חזקים הרבה יותר מהפרמטרים המפלגים לכאורה שבתחילה נראו חזקים יותר ושעל פניו לא מאפשרים אינטגרציה.