בנייה ועיצוב אתרים על ידי Amoyastudio


מעגל מתופפים - היבטים ותמורות פיזיולוגיים קוגניטיביים ונפשיים
Written by Eyal Davidoff   

איל דוידוף 

מה שאתם אולי לא זוכרים אבל התת מודע שלכם זוכר היטב הוא הלמות הלב של אימא כבר מיומכם הראשון ברחם, בו בום, בו בום, בו בום – הזיכרון העוברי הזה נחרט היטב במערכת העצבים שלנו ובעצם כולנו נולדנו מתופפים. הלב מתחיל לפעום בעובר הטרי במהלך שלביו הראשונים של ההיריון, הלב שהוא מרכז החיים של כל אדם הינו משאבה עם פעימות תוף הנותנת קצב ומזרימה את הדם עם החמצן בעורקים לכל קצוות הגוף.

חוקרים מקנדה הראו כי התפתחות תפישת המקצב היא חוויה רב חושית לתינוק, נענוע הילד או הקפצתו משל היה עוף בווק, מזרזים את האינטגרציה הרב חושית הדרושה לפיתוח חוש הקצב שלו.

כמו שקצב פעימות הלב משתנה במצבים פיזיולוגיים ונפשיים גם קצב התיפוף משתנה ומייצג שינויים בחשיבה, בהרגשה ,בנשימה וביציבה.

כאשר אנו מתופפים בידיים המחוברות ללב, מרכז החיים, הקצב הראשוני היוצא לנו מבפנים הוא מקצב ליבנו. במצב בו מספר אנשים מתופפים ביחד, כל אחד מביא בתחילה את מקצב ליבו לתוך התיפוף המשותף ולאחר מספר דקות, המקצבים מסתנכרנים ונוצרת הרמוניה מוזיקאלית שבה היחיד והקבוצה עוברים מספר שינויים.

הקצב בתיפוף, בעיקר בתיפוף על תופי דג'מבה הוא מאוד עוצמתי וגורם לכך שלא רק נשמע אותו כמו שאנו שומעים מוזיקה אלא נרגיש אותו בגופינו ובעצמותינו, בהתאם לכך קבוצת אנשים מתופפת הופכת לגוף קצבי אחד כאשר קצבי הלבבות של כולם מסתנכרנים עם קצב התיפוף המשותף.

לא רק קצב הלב מסתנכרן בין המתופפים, לאחר מספר דקות עד חצי שעת תיפוף, גלי המוח של המשתתפים עוברים לשדר על תדר אלפא. בעת השהייה בתדר אלפא קיים סנכרון בין חלקי המוח השונים, (מוח שמאל האחראי על הרציונאליות ומוח ימין האחראי על האינטואיטיביות) ונוצר שינוי תודעתי ומנטאלי המביא להרגשת עוררות ואווירה טובה ואוהבת, המשתתפים חשים שלווה, הרמוניה ותחושת שלום, כאשר בהמשך התיפוף חווים בעזרת מיקוד הבניית האנרגיה בתוך המעגל, שחרור טוטאלי ממתח עד מצב שכל שרירי השלד מגיעים להרפיה מוחלטת, הקורה לרוב האנשים רק בשנת חלום REM Rapid eye movement sleep)).

תיפוף על תופי דג'מבה דורש הוצאה עצומה של אנרגיה שהיא דרך מצוינת לפרוק את כל הכעסים, המתחים והתסכולים הנצברים בגוף, בנפש ובנשמה ולתופף אותם החוצה. התיפוף נותן לנו להתבטא בחופשיות ולאלתר ככל העולה על רוחנו בלי להתאמץ יתר על המידה וכאשר קבוצה שלמה מתופפת את קצב הלב המשותף לכולם, התוצאה היא תחושת התעלות רוח עצומה.

התיפוף מרפא. חוקרים מצאו שגלי קול בתדרים נמוכים משפיעים לטובה על התאים בגוף ומערכת החיסון שלנו מייצרת כמויות של תאי דם לבנים הנלחמים במחלות כאשר חושפים אותה למקצב האוניברסאלי ובמיוחד כאשר האדם עצמו מתופף ומייצר את המקצב ולא רק מקשיב ומרגיש כצופה מהצד.

מכיוון שתיפוף משותף מחבר ומסנכרן בצורה אופטימאלית את הצדדים הפיסיולוגיים, הקוגניטיביים, הנפשיים והרוחניים של האדם (מצב שאיננו חווים בצורה טבעית ביום יום), קשה להבין לעומק את הנאמר בכתבה זו ללא התנסות פרקטית בתיפוף וכניסה עם כל הלב והנשמה לקצב ולהוויה.

בקיצור, קחו תוף דג'מבה והתחילו לתופף ביחד
- תודה לגב' אסתר קטן-נפתלי על עזרתה בהכנת המאמר